Find Prizes

Past President Award

Thomas Schildgen (Recipient), 1979

Prize: Prize (including medals and awards)

Honorable Mention for the Outstanding Book of 2000

Devoney Looser (Recipient), 2000

Prize: Prize (including medals and awards)

Women Writers
History
Honourable Mention

Distinguished Teaching Assistant

Roy Levy (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Graduate Council Fellowship

Fei Sun (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

graduate

Co-chair

Patrick Thompson (Recipient), 1988

Prize: Prize (including medals and awards)

Fulbright Senior Specialist, Israel

Patrick Thompson (Recipient), 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

100 Most Highly Cited Articles in Social Work 2000-2009

Paul Richard Smokowski (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

social work
intervention strategy
school
exclusion

Outstanding Alumni Award

Michael Reisig (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Arizona Award for Research Excellence 2010 (with Qiang Hu), Arizona Technology Council

Milton Sommerfeld (Recipient), 1800

Prize: Prize (including medals and awards)

Spencer Faculty Fellow

Paul Richard Smokowski (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

University Research Committee

Devoney Looser (Recipient), 1800

Prize: Prize (including medals and awards)

university research
grant

Nominated for Language Commission

Duane Roen (Recipient), 1989

Prize: Prize (including medals and awards)

Hindelang Lecturer

Scott Decker (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

National Science Foundation CAREER Award Recipient

Jean Andino (Recipient), 2002

Prize: Prize (including medals and awards)

Cindy Arveson Memorial Award

Ariel Anbar (Recipient), 1993

Prize: Prize (including medals and awards)

Oikos Sustainability Case Writing Competition Award (honorable mention)

Nicole Darnall (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Ecology
Sustainability

James Irvine Graduate Fellowship

Jean Andino (Recipient), 1990

Prize: Prize (including medals and awards)

Woodside Community Embeddedness Award

Charles Katz (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Educational Papers

Steven Semken (Recipient), 1996

Prize: Prize (including medals and awards)

Enforcement Systems Student of the Year

Charles Katz (Recipient), 1991

Prize: Prize (including medals and awards)

Human Factors Master Instructor

Russell Branaghan (Recipient), 2009

Prize: Prize (including medals and awards)

ergonomics
voter
instructor
university teacher
Teaching

Donath Honors Fellowship

Ramon Arrowsmith (Recipient), 1992

Prize: Prize (including medals and awards)

Earth science
school

Honorable Mention

Jean Andino (Recipient), 1991

Prize: Prize (including medals and awards)

Cowden Distinguished Professor Award

Kimberly Updegraff (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Homestake Mining and Economic Geology Award

Ariel Anbar (Recipient), 1988

Prize: Prize (including medals and awards)

Alumni Achievement Award

Charles Katz (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

alumni

Faculty of the Year

Jean Andino (Recipient), 1999

Prize: Prize (including medals and awards)

Faculty Achievement Award for Excellence in Curricular Innovation

Duane Roen (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Governor General’s Gold Medal

David Nielsen (Recipient), 2007

Prize: Prize (including medals and awards)

gold
student

E. Desmond Lee Lecturer

Scott Decker (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Excellence in Teaching

Duane Roen (Recipient), 1993

Prize: Prize (including medals and awards)

National Science Foundation CAREER Award Recipient

Jean Andino (Recipient), 2001

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Professor

David Nielsen (Recipient), 2011

Prize: Prize (including medals and awards)

university teacher

George J. Beto Chair

Scott Decker (Recipient), 2012

Prize: Prize (including medals and awards)

Houston (TX)
seats

Whittier College Presidential Scholar

Ramon Arrowsmith (Recipient), 1985

Prize: Prize (including medals and awards)

E. Desmond Lee Lecturer

Scott Decker (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

J.H. Stewart Reid Memorial Fellowship Trust

David Nielsen (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

memorial
Canada
student

National Hispanic Scholarship Fund, Scholarship Recipient

Jean Andino (Recipient), 1994

Prize: Prize (including medals and awards)

Curator's Professor

Scott Decker (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Philip Young Memorial Endowment in American Literature

Andrew T Pilsch (Recipient), 2006

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinguished Speaker

Steven Semken (Recipient), 1997

Prize: Prize (including medals and awards)

Founding Fellow

Sethuraman Panchanathan (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Dean’s Award for Outstanding Instruction

Steven Semken (Recipient), 1995

Prize: Prize (including medals and awards)

(As Mentor) Student Poster 2nd Prize, AbSciCon

Ariel Anbar (Recipient), 2010

Prize: Prize (including medals and awards)

poster
student

Best Paper Award

Nicole Darnall (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Natural environment

(As Mentor) Goldwater Scholarship

Ariel Anbar (Recipient), 2008

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Member

Osvaldo Sala (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)