Find Prizes

2005

Selected as a Best Paper

Nicole Darnall (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Natural environment

Service Award from the ASU Advisors’ Association

Barbara Lafford (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

Travel Award

Xia Wang (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

criminology
social research
justice
travel

Tuition Waver

Xia Wang (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

social research

University Fellowship

Jill Messing (Recipient), 2005

Prize: Prize (including medals and awards)

2004

Academic Collaboration Award

Sethuraman Panchanathan (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

research project

Andrew D. White Professor-at-Large

Osvaldo Sala (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Certificate of Appreciation

Marie Griffin (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Certificate of Appreciation

John Hepburn (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Chinese Academy of Sciences Fellowship

Yang Jiao (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Community Inestment Volunteer of the Year

Thomas Schildgen (Recipient), Apr 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Cowden Distinguished Professor Award

Kimberly Updegraff (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Curator's Professor

Scott Decker (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

External Grant Holder Scholarship

Ashraf Gaffar (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Faculty Honor Tap

Devoney Looser (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

FQRNT Scholarship (le Fonds Québécois de la Recherche sur la Nature et les Technologies)

Ashraf Gaffar (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Fulbright Senior Specialist, Israel

Patrick Thompson (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Governor’s Innovator of the Year for Academia Award

Sethuraman Panchanathan (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Governors
Ubiquitous computing
Information technology

Graduate College Award for Tution (GCAT)

Ashish Amresh (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Graduate Council Fellowship

Fei Sun (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

graduate

Invited Presenter

Sethuraman Panchanathan (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

disability
health

John J. McCreary Outstanding Faculty Award

Jean Andino (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Mentoring Appreciation Award, Preparing Future Faculty

Barbara Lafford (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

NICHD Pre-Doctoral Training Fellowship, 2003-2004

Sarah Hayford (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Outstanding Service

Duane Roen (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Power Corporations of Canada Scholarship

Ashraf Gaffar (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

academic achievement
corporation
Canada

President's Exemplar Award

Kimberly Updegraff (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Research Chair Grant

Ashraf Gaffar (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Research Fellowship

Ian Moulton (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Rhoden Thesis Graduate Scholarship

Charles Katz (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Service Partnership

Duane Roen (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Student Poster 1st Prize, AbSciCon

Ariel Anbar (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

poster
student

Students Against Discrimination Organizational Action

Duane Roen (Recipient), 2004

Prize: Prize (including medals and awards)

Anderson Paper Award

Charles Katz (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Bernardo Houssay award for scientific accomplishments

Osvaldo Sala (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Academic Performance in M.Tech. (Product Design)

Jagannathan Rajagopalan (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Best Dissertation Award

Nicole Darnall (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Natural environment

Best Paper Award

Nicole Darnall (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Natural environment

Chinese National Science Foundation Researcher Collaboration Award

Jerry Lin (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Curator's Professor

Scott Decker (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Distinguished Teaching Assistant

Roy Levy (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Doctoral fellowship

Natasha Mendoza (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Member

Osvaldo Sala (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Elected Member

Osvaldo Sala (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Fellow

Ariel Anbar (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Frank R. Smith Outstanding Article of the Year

Eva Brumberger (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)

Graduate College Teaching Excellence Award nominee

Ashish Amresh (Recipient), 2003

Prize: Prize (including medals and awards)